Witamy w Oświęcimiu ''Mieście pokoju''


 
 • Welcome !!!
 • Hei
 • Hello
 • Neih hou
 • Goddag
 • Salut
 • Hola
 • Konnichi wa
 • Annyong
 • Gruess dich
 • Goddag
 • Oi
 • Priwiet 
 • Hejsan
 • Ciao
 


Miasto Oświęcim


Oświęcim – miasto, którego sama nazwa wywołuje dreszcze. Wszystko przez historię, która wydarzyła się tu ponad 70 lat temu. Okazuje się jednak, że miasto żyje i rozwija się mimo straszliwej pamiątki po czasach, kiedy ludzie ludziom potrafili zgotować prawdziwe piekło na ziemi. Zapraszamy Was na wyprawę do miasta, które z pewnością Was zaskoczy. I to nie raz…


Oświęcim znajduje się w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, na styku Małopolski i Śląska, w regionie silnie zurbanizowanym. Jeśli będziecie podróżowali do Oświęcimia z terenów np. północnej Polski, z pewnością  zauważycie, że jak jedna miejscowość płynnie „przechodzi” tutaj w drugą.

Oświęcim liczy dziś ponad 40 tysięcy mieszkańców. Mimo swego teoretycznie dogodnego położenia (sąsiedztwo nie tylko śląskich aglomeracji, ale też małopolskich miast), miasto niestety wyludnia się. Oświęcim - turystyka

Oświęcim to miasto przyjazne turystom. Nie tylko dzięki doskonałej komunikacji (dojazdowej jak i miejskiej), czy rozbudowanej bazie hotelowo-gastronomicznej, lecz także dzięki swojemu dogodnemu położeniu, które sprawia, że w łatwy sposób można wyruszyć na jednodniową wycieczkę, podczas której zwiedzimy szereg atrakcyjnych turystycznie miejsc znajdujących się w tej części Małopolski.Atrakcje Oświęcimia


Auschwitz I oraz Auschwitz II- Birkenau

Obóz zagłady Auschwitz I (w Oświęcimiu) oraz Auschwitz II- Birkenau w sąsiadującej z Oświęcimiem Brzezince. Auschwitz to więcej niż świadectwo chorych czasów. Wizyta tam jest przeżyciem, które na zawsze zostaje w pamięci. Więcej informacji na dole strony.


Zamek gotycki

Wybudowany na przełomie XII i XIII wieku – najlepszy dowód na to, jak starym miastem jest Oświęcim i jak wiele traci przez nadane mu piętno „miasta – obozu zagłady”. Zamek jest równocześnie siedzibą muzeum historyczno-archeologicznego.


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

(z XIV wieku) – warto zwrócić uwagę na charakterystyczną, kwadratową wieżę z XIX wieku, ten element powtarza się w świątyniach znajdujących się na terenie Ziemi Oświęcimskiej i jej okolic.


Rynek

Urokliwy, odrestaurowany plac w samym sercu miasta, pozwala poczuć klimat XIX-wiecznego galicyjskiego ośrodka miejskiego. Sam rynek wytyczono w średniowieczu. Dziś to tutaj bije serce miasta. Warto sprawdzić ofertę gastronomiczną tego miejsca.

Kościół Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Żywy dowód dawnej świetności miasta, ale i świadectwo burzliwej historii Oświęcimia (kościół rozkwitał i popadał w ruinę tak jak i całe miasto)Muzeum Żydowskie oraz dawna synagoga 

Miejsca, które pokazują drobny ułamek świata, jaki istniał w Oświęcimiu przed wybuchem II wojny światowej.


Oświęcim - co robić w wolnym czasie?


Kina w Oświęcimiu

Do wyboru mamy dwa kina oferujące na szczęście odmienne rodzaje repertuaru. Dla każdego widza , szukającego najnowszych repertuarów przeznaczone jest kino Planet Cinema znajdujące się obok galerii Niwa. Natomiast na widza „niszowego”, szukającego w kinie czegoś więcej niż światowych hitów, czeka oferta Oświęcimskiego Centrum Kultury.


Oferta dla rodzin

Choć okolice Oświęcimia słyną z miejsc wypełnionych po brzegi atrakcjami dla rodzin (parki dinozaurów w Zatorze, Energylandia, park miniatur w Inwałdzie itp.), to także w samym mieście znaleźć można oferty typowo familijne. Przykładem może być tutaj rodzinny park rozrywki Family Fun. Na dzieciaki czeka tutaj wymarzony plac zabaw z trampolinami, torem gokartowym, fantastycznymi trampolinami, wieżami, rampami, ściankami wspinaczkowymi, a na dorosłych – kawiarenka, w której będą mogli się zrelaksować podczas gdy ich dzieci będą zaaferowane fantastyczną zabawą.


Oferta dla młodych

Oświęcim ma także bogatą ofertę dla młodych, którzy lubią imprezy klubowe. Takie nazwy jak Apartament, Układ, Melange, High Way czy Ministerstwo są doskonale znane bywalcom nocnych zabaw. Warto dodać, że niektóre z tych miejsc zapewniają jakość rozrywki godną klubów funkcjonujących w największych miastach w Polsce.

Z drugiej strony warto wspomnieć o bogatej ofercie Oświęcimskiego Centrum Kultury. To tutaj najłatwiej będzie natrafić na recital artystów najlepszych scen polskich, wystawy malarskie, przedstawienia kabaretowe czy wreszcie na seans filmowy dla prawdziwych koneserów kina. Jeśli by szukać miejsca tętniącego kulturą i sztuką w Oświęcimiu – Oświęcimskie Centrum Kultury jest w tej materii bezkonkurencyjne.


Imprezy cykliczne

Wolny czas można spędzić również wybierając się na imprezy organizowane cyklicznie. Do tego rodzaju wydarzeń należą między innymi:

 • Live Festiwal Oświęcim
 • półfinały Małopolskiego Festiwalu Smaku
 • Festiwal Jesień Oświęcimska
 • Tydzień Kultury Beskidzkiej


Oświęcim – historia miasta


Ci, którzy myślą, że Oświęcim to tylko obóz koncentracyjny, z pewnością będą zdziwieni informacją, że osadnictwo na tym terenie istniało już tysiąc lat temu. A i sama historia miasta zawierała bardzo różnorodne okresy: dzieje wyjątkowej chwały , pomyślności i dostatku, przeplatane były okresami totalnego upadku.


Pierwsza era świetności Oświęcimia trwała aż cztery wieki (od XIII do XVII w.) i związana była z rozwojem handlu (m.in. solą). Śladami tego okresu są między innymi XII-wieczny zamek gotycki i XVI-wieczny kościół parafialny. Jednak nawet najdłuższa sielanka kiedyś się kończy. Do Oświęcimia dotarła fala zniszczenia, która niemal całkowicie wymazała miasto z mapy świata. Mowa tutaj między innymi o Szwedach, którzy w XVII wieku splądrowali nasz kraj.


Druga era świetności trwała dużo krócej – od połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Przyczyną tego rozkwitu znowu było położenie miasta. Tym razem przy linii kolejowej łączącej Kraków z Wiedniem. Ale i ten czas chwały poprzedzony był kataklizmami w rodzaju pożarów i powodzi. I kiedy wydawało się już, że wszystko złe, co miało już spotkać to miasto nad Sołą – już je spotkało – wybuchła II wojna światowa. A na terenie miasta postanowiono ulokować kwaterę główną piekła na ziemi.


Wojna skończyła się, a życie zaczęło wracać do normy. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, nowe zakłady pracy. Do obozu zaczęły przyjeżdżać pierwsze wycieczki turystów chcących przekonać się, czy to o czym przeczytali – zdarzyło się naprawdę...


Ważne numery telefonów oraz adresy.


Stanisławy Leszczyńskiej 16 , Oświęcim

+48 338 448 003

Auschwitz-Birkenau


Wysokie Brzegi 4, Oświęcim

999


Wolności 90, 42-625 Ożarowice (Katowice) - 50km

Medweckiego 1, 32-083 Balice (Kraków) - 42km

+48 32 392 72 00

+48 12 295 58 00


Powstańców Śląskich 22, Oświęcim

+ 48 33 843 00 25


Powstańców Śląskich 22, Oświęcim

Stanisławy Leszczyńskiej 11, Oświęcim

+48 33 843 18 17

+48 33 843 15 28


Stanisława Wyspiańskiego 2, Oświęcim

997


Zatorska 2, 32-600 Oświęcim

998Auschwitz – Birkenau to nie tylko największy obóz śmierci, ale i miejsce, które do dziś może zaskoczyć swym charakterem. Symbol terroru oraz największego w XX wieku ludobójstwa jest nie tylko największym na świecie obozem zagłady. Jest też przestrogą oraz miejscem, w którym każdy z nas może przeżyć wyjątkową lekcję. Utworzony w 1940 roku obóz, miał początkowo być jednym z wielu niemieckich obozów pracy. 

 

Chęć zgładzenia Żydów oraz pozbycia się wszystkich, którzy uznani zostali za wrogów narodu Niemieckiego sprawiły jednak, że obóz Auschwitz szybko zmienił się w potężną fabrykę śmierci. Od 1942 roku, a więc od czasu zaakceptowania planu całkowitej zagłady ludności żydowskiej, aż do wyzwolenia, zamordowano tu około 1, 5 miliona ludzi. Choć zagłada obejmowała blisko 30 narodowości, większość ofiar stanowili Żydzi. Trafiali tu również Cyganie, Polacy i żołnierze radzieccy, nie brak też wśród więźniów Niemców, którzy jawnie krytykowali politykę nazistów. 

Urządzone tu po wojnie muzeum przypomina o tym, których gazowano w komorach oraz zabijano pod ścianą śmierci. Przypomina o tych, którzy padali z przemęczenia i głodu. Muzeum to jest jednym z najbardziej wymownych Pomników Męczeństwa na świecie. Składa się z dwóch obozów: Auschwitz oraz oddalonego o blisko 4 km obozu Birkenau. Ten pierwszy zachował się w niemal nienaruszonym stanie, a jego najbardziej charakterystycznym elementem są murowane baraki z surowej cegły. Podniszczony obóz Birkenau może z kolei zadziwić ciszą, spokojem oraz sporą ilością zieleni. W tym otoczeniu pozostałości krematorium oraz nieliczne już baraki drewniane prezentują się wyjątkowo.

Głównym obiektem zainteresowania w tej części obozu jest jednak rampa kolejowa, na której dokonywano selekcji więźniów. O tych, których kierowano od razu do krematorium oraz o tych, którzy zmarli po kilku miesiącach pracy ponad siły oraz głodu, przypomina pomnik ustawiony w centralnej części obozu Birkenau.

Obejmuje nie tylko bloki, baraki i inne autentyczne budowle. Tym, co robi zdecydowanie najbardziej piorunujące wrażenie są przedmioty należące do więźniów:

 
 • buty,
 • walizki,
 • garnki,
 • protezy,
 • okulary,
 • szczotki,
 • grzebienia,
 • naczynia i wiele innych.

Ich zwyczajność w połączeniu z ich nagromadzeniem w ogromnych ilościach – przemawiają mocniej niż drastyczne zdjęcia z tamtych czasów. Oczywiście trzeba podkreślić, że równie wstrząsająca jest wizyta w miejscach, w których przebywali więźniowie. Ściana straceń, pozostałości po krematoriach, cela śmierci św. Maksymiliana Kolbego, napisy pozostawione na ścianach przez osadzonych – nie trzeba wielkiej wyobraźni, by poczuć niemal na własnej skórze tragizm sytuacji, w jakiej znalazły się osoby zwożone do obozów koncentracyjnych.

Kolejną kategorię przedmiotów znajdujących się w muzeum stanowią wyroby wykonywane przez samych więźniów. Z koeli namacalnym świadectwem okrucieństwa oprawców są przedmioty takie jak puste już puszki po cyklonie B – gazie stosowanym w komorach gazowych czy też pałki i pejcze używane do bicia więźniów.

Ponure, a jednocześnie niezwykle cenne z punktu widzenia historii obozy, są ważnymi obiektami na liście UNESCO. W czasie wycieczki do takich miast, jak Oświęcim i obóz Auschwitz – Birkenau, każdy z nas może lepiej zrozumieć zagadnienia związane z Holocaustem oraz z II wojną światową. Każdy może też zobaczyć, do jakich konsekwencji może prowadzić ludzka nienawiść oraz nacjonalistyczna ideologia.


Wizyta w muzeum to dla wielu zwiedzających wydarzenie, którego nie da się (i praktycznie nigdy nie uda się) wymazać z pamięci. To, co zastajemy na miejscu, niesamowicie przytłacza i sprawia wrażenie uczestnictwa w jakimś nierealnym koszmarze, który niestety wydarzył się naprawdę..

Muzeum to znajduje się przy ul. ul. Więźniów Oświęcimia 20. 


Wesprzyj naszą działalność 

Dane do przelewu:

Numer konta: 


Prezydent - Janusz Chwierut

Powierzchnia - 30 km²

Wysokość - 230 m n.p.m.

Populacja (2014)

• liczba ludności - 39 562

• gęstość - 1330 os./km²

Strefa numeracyjna - (+48) 33

Kod pocztowy: 32-600, 32-601, 32-602, 32-603, 32-606, 32-610

Tablice rejestracyjne - KOS